روش اجرا

قالب‌بندی

قالب‌بندی سقف کوبیاکس کاملا مشابه دال تخت بتنی می باشد. با توجه به کیفیت مورد نظر کارفرما در اجرای سازه می توان از قالب های متفاوتی چون تخته قالب بندی (نراد) ، تخته پلای وود (سه لایه) و یا قالب فلزی  استفاده نمود. همچنین برای کفراژ بندی می توان از جک سه متری و پنج متری ، اسکافلد و انواع داربست چکشی و سنتی استفاده کرد. 

 شبکه آرماتورهای زیرین

ابتدا باید از فاصله نگهدارهای (اسپیسر) مناسب به تعداد کافی بروی قالب استفاده شود. تعداد مناسب بین 4 تا 6 عدد در مترمربع می‌باشد. به هنگام روغن کاری سطح قالب باید تمهیدات لازم جهت جلوگیری از آلودگی آرماتور شبکه زیرین در نظر گرفته شود. در اجرای شبکه ی آرماتور پایینی، باید دقت شود که آرماتور های اصلی و تقویتی هر راستا  در یک سفره (لایه) اجرا شوند.

 نصب کیج ماژول های کوبیاکس

در جایگزاری کیج ها ، باید فاصله آنها نسبت به هم و همچنین راستای قرار گیری کیج ها با وسایل مناسب اندازه‌گیری و اجرا شود که بدین منظور می توان با ساختن شابلون، دقت جایگذاری را افزایش داد .

معمولا شروع محدوده کیج گذاری توسط خطوط‌ هادی بر روی قالب پیاده می شود. لازم است کیج‌ها در فواصل تقریبی 100 سانتی‌متر توسط سیم قالب بندی به مش پایین مهار گردند. در صورتی که قطر توپ‌ها از 270 میلیمتر بیشتر شود ( ضخامت دال بیشتر از 40 سانتیمتر )، این عمل باید با فاصله‌های کمتری انجام گیرد. در نهایت شبکه آرماتور فوقانی اجرا می‌گردد. باید دقت شود راستای کیج ها با اولین لایه آرماتور های تحتانی هم راستا و به عبارتی عمود بر لایه دوم تحتانی باشند.

بستن شبکه آرماتور بالایی

پس از اتمام عملیات کیج گذاری، شبکه آرماتور بالایی بر روی کیج‌ها بسته می‌شود. باید دقت شود اولین لایه آرماتور های فوقانی عمود بر راستای کیج ها قرار می گیرد. نکته مهم اجرای آرماتور های تقویتی همزمان با جایگذاری آرماتور های سراسری هر راستا می باشد.

 الزامات بتن ریزی و تسطیح نهایی

هرچه قطر گوی‌های پلاستیکی بیشتر شود عملیات بتن ریزی اهمیت بیشتری خواهد داشت. توصیه می شود بتن ریزی در دو مرحله با فاصله زمانی مناسب انجام ‌شود. بهتر است ابتدا يك لايه حدود 10 سانتيمتري ريخته و ويبره زده شود و سپس لایه دوم روی آن اجرا گردد. البته بايد توجه داشت به هيچ وجه لايه تحتانی به گيرش اولیه نرسد و درز سرد افقي ايجاد نگردد. در صورت امكان توصيه ميگردد از پمپ هوايي جهت بتن ريزي استفاده گردد.

حداكثر قطر سنگدانه مصرفي در بتن با توجه به فواصل گوي‌هاي كروي شكل مطابق آئين نامه‌هاي مربوطه تعيين می گردد اما در هر حالت نباید از 21 ميليمتر بیشتر شود. حداقل اسلامپ بتن بدون استفاده از روان کننده 8 می باشد. استفاده از روان کننده یا بتن خود متراكم با درنظر گرفتن ملاحظات مربوطه بلامانع است. عدم رعایت موارد مذکور سبب عدم حرکت بتن و در نهایت پر نشدن کلیه زوایای قالب خواهد شد.

عمل آوری بتن شامل پوشش سطح و رطوبت رسانی به محض اتمام عملیات پرداخت سطح باید انجام گیرد. با توجه به بافت ريز سنگدانه‌ها و افزايش سيمان مصرفي، بتن مستعد افزايش ترك‌هاي ناشي از جمع‌شدگي خواهد بود، لذا شروع و تداوم عمل‌آوري اهميت فراواني خواهد داشت.

 قالب برداری

زمان بازكردن قالب هاي سقف، بايد با توجه به درجه حرارت هوا و مطابق با آيين هاي موجود تعيين می گردد

روش اجرای درجای کوبیاکس
روش اجرای درجای کوبیاکس
روش اجرای درجای کوبیاکس
روش اجرای درجای کوبیاکس
روش اجرای درجای کوبیاکس
روش اجرای درجای کوبیاکس
روش اجرای درجای کوبیاکس
روش اجرای درجای کوبیاکس
روش اجرای درجای کوبیاکس

دیدگاهتان را بنویسید